ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

·       Λέμε ότι έχουμε φθινόπωρο που έχει 3 μήνες?.

Ο Σεπτέμβρης είναι ο πρώτος.

ΓΡΑΦΗ: γράψαμε τη λέξη ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ και ψάξαμε να βρούμε ονόματα των παιδιών που αρχίζουν από τα γράμματα αυτά.

1.     Ποια παιδιά έχουν όνομα που αρχίζει από Σ;

·       Τι σας έρχεται στο μυαλό όταν ακούτε την λέξη Σεπτέμβριος

·       Γιορτές του Σεπτέμβριου

$1o   Τίμιος  σταυρός

Στα πολύ παλιά χρόνια, η Αγία Ελένη πήγε στα Ιεροσόλυμα να βρει το Σταυρό του Χριστού. Έβαλε λοιπόν τους στρατιώτες της να σκάβουνε. Και σκάβανε και σκάβανε ώσπου ξαφνικά, βρήκανε 3 σταυρούς. Η Αγία Ελένη δεν ήξερε ποιος από τους 3 ήταν του Χριστού και ποιος των άλλων ληστών. Έτσι, προσευχήθηκε στο Θεό να της δώσει ένα σημάδι. Έτσι κι έγινε. Στον ένα σταυρό φύτρωσε βασιλικός. Έτσι η Αγία Ελένη κατάλαβε ότι αυτός ήταν ο σταυρός του Κυρίου μας.

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

$1·       Διαβάσαμε το παραμύθι «ο Σεπτέμβρης στο σχολείο». Από τα παιδιά του Φθινοπώρου.

1.    Τι μαθαίνουμε για το Σεπτέμβριο;

2.    Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του;

3.    μπορούμε να ζωγραφίσουμε τους ήρωες του παραμυθιού;

Ζωγραφίσαμε το παραμύθι καθώς το διαβάζαμε

Θεατρική αναπαράσταση του παραμυθιού από τα παιδιά

Γραφή- ΑΝΑΓΝΩΣΗ :

βάλαμε στη σειρά τα γράμματα για να σχηματίσουμε την λέξη ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

·       ΤΡΑΓΟΥΔΙ ο Σεπτέμβριος πάει σχολείο ?Π. Θαλασσινός